sobota, 16 lipca 2011

Pięć zasad walki według Bruce'a Lee

1. Zasada treningowa: UNIKAJ TESTÓW UMIEJĘTNOŚCI

Bruce Lee: „Unikaj poddawania próbom swoich umiejętności; z początku to przyjacielska zabawa, która w którymś momencie zaczyna przeradzać się w antagonizm. Nie dopuść do jakichkolwiek przejawów rozproszenia. Wyeliminuj wszelkie możliwości rywalizacji.”Komentarz św. Pawła: „Dopełnijcie mojej radości przez to, że będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego, a niczego nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie.” (Flp 2, 2-3)

Komentarz gwałtownika:

Ucz się zawsze od lepszego. Ćwicz z cieniem i wyobrażaj sobie, walczy z większą zapalczywością, niż ty. Skoro ktoś chce skorzystać z twoich umiejętności czy wiedzy, dziel się. Kiedy któryś z uczniów uzna, że ci dorównał, pokonaj go bez litości, bo już nie umie przyjąć od ciebie lekcji. Jeśli zrozumie swój błąd, ucz go dalej. Jeśli nie, odeślij go, ale nie upokarzaj. Własna pycha zapewni mu jeszcze wiele poniżenia. Walcz naprawdę tylko z wrogiem. Pamiętaj. Tylko wróg pozwoli ci zyskać doświadczenie w boju.


2. Zasada podejmowania walki: DO WYZWANIA PODCHODŹ Z LEKKOŚCIĄ

Bruce Lee: „Nauczyłem się, że kiedy ktoś rzuca nam wyzwanie, ważne jest tylko jedno – jaka jest twoja reakcja na zaczepkę? Jak to na ciebie wpływa? Jeśli masz wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, wówczas potraktujesz to wyzwanie z dużym przymrużeniem oka. Zadasz sobie bowiem wtedy następujące pytania: Czy rzeczywiście boję się tego człowieka? Czy obawiam się, że on mógłby mnie pokonać? Jeśli nie mam takich obaw i wątpliwości, wówczas potraktuję wyzwanie bardzo lekko, z przymrużeniem oka. Przegrana czy wygrana się nie liczy, moi kochani, dziś bowiem pada ulewny deszcz, po którym znowu wschodzi słońce.”

Komentarz św. Pawła: „Cóż więc na to powiemy? Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? … Jak to jest napisane: Z powodu Ciebie zabijają nas przez cały dzień, uważają nas za owce przeznaczone na rzeź. Ale we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował.” (Rz 8,31-37)

Komentarz gwałtownika:

Kiedy wróg rzuca ci wyzwanie, wygrywasz już w momencie, gdy to wyzwanie podejmujesz. Właśnie dlatego, że okazałeś hart ducha i odwagę. Wynik tej czy innej potyczki nie ma żadnego znaczenia, bo już zostałeś zwycięzcą w całej wojnie o twoje serce.


3. Zasada toczenia walki: TY KONTROLUJESZ PRZEBIEG KONFRONTACJI

Bruce Lee: „Nikt nie może cię skrzywdzić dopóty, dopóki sam mu na to nie pozwolisz.”

Komentarz św. Pawła: „Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać.” (1 Kor 10,13)

Komentarz gwałtownika:

Ból – każdy jego rodzaj w ciele, duszy czy umyśle – istnieje tylko o tyle, o ile się boisz. Przestań się bać, zacznij kochać, a odzyskasz ducha walki i zwyciężysz.

4. Zasada wyprowadzania ataku: PRZEJRZYJ PODSTĘP ILUZJI

Bruce Lee: „Zobacz, że nie ma nikogo, z kim możesz walczyć, a jedynie iluzja, przez której zasłonę twój wzrok musi się przebić. Uważaj na iluzje!”

Komentarz św. Pawła: „Chociaż bowiem w ciele pozostajemy, nie prowadzimy walki według ciała, gdyż oręż bojowania naszego nie jest z ciała, lecz posiada moc burzenia dla Boga twierdz warownych. Udaremniamy ukryte knowania i wszelką wyniosłość przeciwną poznaniu Boga i wszelki umysł poddajemy w posłuszeństwo Chrystusowi… Zauważcie to, co oczywiste!” (2 Kor 10,3-7)

Komentarz gwałtownika:

Bywa, że wojownik zbyt skupiony na swoim wyobrażeniu tego, co może zrobić mu przeciwnik, schyla się, żeby uniknąć pocisku i wtedy odkrywa, że przestraszył się tylko cienia przelatującego ptaszka.
Bywa, że w takim właśnie momencie wdeptuje w zastawioną na siebie pułapkę, którą wróg przysypał suchymi liśćmi.

Patrz sercem. Zaufaj intuicji. Wsłuchaj się w głos Ducha.

Musisz zobaczyć.


5. Zasada wygrywania walki: WYKRACZAJ POZA SPÓR

Bruce Lee: „Żadnej potyczki nie rozstrzygniemy pomyślnie, jeśli nie dotrzemy do absolutnego sedna sprawy, kiedy żaden z przeciwników nie może oddziaływać na drugiego. Nie neutralność, nie obojętność, ale WYKRACZANIE poza naturę sporu jest konieczne.”

Komentarz św. Pawła: „Na to zaś wszystko przyobleczcie miłość, która jest więzią doskonałości. A sercami waszymi niech rządzi Chrystusowy pokój, do którego zostaliście wezwani w jednym Ciele.” (Kol 3,14-15)

Komentarz gwałtownika:

„I rzekł do nich Jezus:

 - Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby i bez sandałów?

Oni odpowiedzieli:

- Niczego.

- Lecz teraz – mówił dalej – kto ma trzos, niech go weźmie, tak samo torbę, a kto ma niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się na mnie spełnić: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do mnie odnosi, dochodzi do kresu.

Oni rzekli:

- Panie, tu są dwa miecze.

Odpowiedział im:

- Wystarczy.”

(Łk 22,35-38)


Cytaty Bruce’a Lee pochodzą z książki „Walcząc z myślami. Aforyzmy Bruce’a Lee w życiu codziennym”, HELION, Gliwice 2010

3 komentarze:

 1. Ten Bruce Lee dobrze komponuje się z poprzednim wpisem.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Kiedy wróg rzuca ci wyzwanie, wygrywasz już w momencie, gdy to wyzwanie podejmujesz. Właśnie dlatego, że okazałeś hart ducha i odwagę. Wynik tej czy innej potyczki nie ma żadnego znaczenia, bo już zostałeś zwycięzcą w całej wojnie o twoje serce." uzdrawiające ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. do zasady 5:

  "Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące!" Mt 5, 39b-41

  OdpowiedzUsuń